believer

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako som sa stal hľadačom kešiek.

V úvode hneď vysvetlím čo keška je. Nie je to žiadne slovenské jedlo, ale je to slangový výraz od slova cache = skrýša. No a všetko okolo kešky smeruje ku geocachingu.

Čo je to geocaching? V skratke: Je to isý druh zábavy, možno to nazvať aj šport, kde sa hľadajú určíté skrýše (kešky) Tieto skrýše sa nachádzajú väčšinou na zaujímavých, pekných miestach. Väčšinou skrýšu tvorí vodotesná nádoba, v ktorej je ceruzka, papier, kde sa hľadači zapíšu a rôzne predmety – maličkosti. Hľadač si nejaký predmet zo skrýše môže na pamiatku zobrať, ale niečo musí do skrýše aj vložiť. Skrýše majú na internete svoje stránky, na ktorých je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých tieto skrýše hľadači hľadajú. Hľadači „kešiek“ potrebujú mať aké-také vybavenie, aby úspešne našli skrýšu. Väčšinou stačí mobilný telefón s GPS, do ktorého stačí nainštalovať niekoľko aplikácií. Po úspešnom nájdení skrýše, tak ako si lovec urobí zárez na svojej zbrani, tak aj hľadač kešiek si svoje nájdenie skrýše označí na istej netovej stránke.

Včera som sa hľadačom kešiek stal aj ja. S geocachingom som sa prvý krát stretol asi pred dvoma rokmi, keď som na nete hľadal miesto, kde sa nachádzajú dve jaskyne ktoré sa mi nepodarilo nájsť. Náhodou som si vygúglil odkaz a následne stránku na ktorej sa spomínala nejaká skrýša v blízkosti jaskyne ktorú som hľadal. Nevedel som o čo tam ide, tak som si pozrel na nete čo to ten geocaching je. Vtedy ma to neoslovilo, tak som na to po čase zabudol. Nedávno som zase na nete náhodou narazil na geocaching. Niečo som si o tom prečítal ale nevenoval som tomu viac pozornosť. Nedávno ale môj kolega – kamarát začal s geocachingom a ako som videl jeho zverejnené výsledky hľadania a pekné miesta ktoré hľadaním navštívil, zapáčilo sa mi to a nainštaloval som si do môjho mobilu potrebné aplikácie.

A tak som sa včera vybral za svojou prvou skrýšou. Bol som prekvapený koľko ich v okolí môjho bydliska je. V okruhu pár km ich je niekoľko desiatok. Zaujala ma skrýša na Selčianskom dieli, nahodil som si ju do mobilu, ukázalo mi kde sa nachádza a kade za ňou. Bola nedeľa poobede, slnko pražilo parádne a ja som sa vybral na Selčiansky diel vysoký 936 m.

Začiatok výstupu na Selčiansky diel, zatiaľ ešte bez kropajov potu

Tu už asi v polovici výstupu, tričko začalo vlhnúť, objavili sa kvapky potu na čele a po tvári ... inak vľavo je Pansky diel. vyšší brat Selčianskeho dielu

Pootočením hlavy od Panskeho dielu doprava sa naskytol pohľad na Selčiansky diel

Ešte takých 600 m hore briežkom a som na vrchole

Ohliadnutie za chrbát na moje sídlisko v diaľke vpravo a ešte viac vpravo samotná Banská Bystrica

Dobre je počas chôdze pozerať sa aj pred seba, aby sa človek idúci neoprel čeolom o kmeň hoci aj tohoto stromu

Vrchol..

A kúsok od vrcholovej tabule som našiel svoju prvú kešku. Nepoviem kde, kto chce, nájde si ju :) . GPS ma doviedlo až na nula metrov ku nej.


len tak | stály odkaz

Komentáre

 1. dobre
  si hľadal! Vieš to, tak si ťa beriem na hľadanie diamantov...:-)
  publikované: | autor: matahari (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Matahari
  To sa musíme presunúť južne, do Afriky, získať kľúč od banských dverí, sfárať a potom sa začnem venovať hľadaniu diamantov. Stačí za jednu pančuchu?
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
 3. beli keškeš
  a ja takú kešku chcem-kde radosť+pokoj+pohoda-to môj sen..
  ak vieš-kde sa nachádza-daj súradnice-život bude paráda..
  zatiaľ aktivitu chválim tvoju-že poznávaš kraj kol tvojho domu..
  v BB švagor mi býva-tiež rád z kopcov Slovenska mi kýva..:-)
  a TEO doma čakal?
  iba smútil-či aj plakal..?
  bo mi chýba jeho foto..
  publikované: | autor: radosť (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. Radosť
  Súradnice moje tu sú
  N 48.45.613
  E 19.9.931
  dostanem snáď za to pusu?
  Chorú labku má náš Teo
  nehovorí mu nič geo.
  Dychčal by on kopcom hore
  lepšie ležať mu v komore..
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
 5. believer
  kešku si ty h ľadal? Ešte že si naprázdno nevyšiel. Aj ja som včera hľadať išla, hríby. Koťuhy! Nechcelo sa ešte hlávky ukázať. Ujo Ilko celý týždeň slniečko skrývali, slzičky z nebíčka púšťali, tak ja som myslela, že bude mokro. Veru nie, pod stromami sucho. Ako pod tým tvojim nádherným košatým dubom. Ój, pekné si ty vrchy a doliny nafotil. Ale neverím, že si kropaje potil, kým neuvidím.Veď ty nie si len taký obyčajný chodníkobežník, ty niečo viac vydržíš.
  najprv som myslela, že ty o kaškach písať chceš.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. beli
  je to v keli...
  rastie mi tu konkurencia
  a ja-že-rýmovať tu vie len moja "excelencia"..
  posielam ti pusu
  od radosti
  podľa tvojho vkusu..
  publikované: | autor: radosť (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. Vasilisa
  od zadu ... po kaškách je už dávno, teraz kešky fičia ... no a s tým mojím dychom to nie je bohviečo. Zuby si umývam, o to nejde, len kondička mi chýba ešte :) ... no a huby začnú práve rásť. Aha: teraz!
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
 8. Excelencia Radosť
  Chytám pusu podľa vkusu
  červeň farby ma až zalial
  verše splietať podľa skusu
  pohár vína som si nalial..
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.