believer

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Paríž - 7. časť. O tom ako som na záver v Paríži navštívil miesto bohémov a miesto nočných radovánok cez deň.

Pokračujeme  posledným dňom prehliadky Paríža. Nakoľko sme v ten deň mali v nohách už pekných pár kilometrov, využili sme služby parížskeho metra na prepravu k Montmartre. Parížske metro je asi jedno z najčistejších metier v Európe. Nie žeby som ich navštívil toľko, aby som mohol zrovnávať, viem to z čítania a z rozprávania iných, ktorí ich navštívili podstatne viac ako ja. Ja sa môžem popýšiť akurát budapeštianskym metrom, ktorým som sa mal možnosť zviezť niekedy vo svojej rannej mladosti.  Parížske metro bolo uvedené do prevádzky už v roku 1900, takže patrí k najstarším v Európe. Stanice metra boli naozaj čisté, zaujímavé, tak isto ako vlakové súpravy, ktoré však boli poriadne  prepchaté cestujúcimi. Často sme sa mali problém natlačiť, celý náš zájazd do vozňa za pár sekúnd, čo vlak stál na stanici. Samozrejme sme sa v strachu aby sme sa tam opustení nestratili, tlačili dnu ako Sásovčania (Hovorí sa o niekom, kto sa niekde tlačí, že sa tlačí ako Sásovčan. Aspoň u nás v strede Slovenska. Zhodou okolností som pôvodom Sásovčan a dokonca aj t.č. bývam na sídlisku Sásová).  Našťastie sme sa celí a všetci do nohy prepravili metrom až k samotnému Montmartre.

Montmartre je vŕšok, prezývaný tiež Balkón Paríža. Aj keď prevýšenie je len niečo okolo 130 metrov, je najvyšším bodom  mesta. Na jeho vrchol sa dá dostať buď schodami, ktorých je úctyhodných 222, alebo malou lanovkou, ktorej služby sme využili aj my. Určite nie preto, že by sme nevládali po schodoch, ale ostalo nám ešte niekoľko spoločných euráčov, tak sme ich takto minuli. Priznám sa, že lanovka padla celkom vhod :). Montmartre bola niekedy dedina, ktorá bola v roku 1860 pripojená k Parížu. Existuje hneď niekoľko, presnejšie dve verzie odvodenia vzniku názvu Montmartre. Prvé pochádza z pomenovania Mons Martis, čiže Marsov pahorok, ako chrám zasvätený bohovi Marsovi. Druhá verzia je odvodená od Mons Martyrum, teda Hora mučeníka. Údajne tu bol sťatý svätý Dionysius, prvý biskup Paríža. Na tomto mieste Paríža je neskutočne hustá koncentrácia umelcov, ktorí tu žijú svoj bohémsky život, ktorý predovšetkým znamená slobodu, ich umeleckú tvorbu a odmietanie všetkých ortodoxných politických a sociálnych hľadísk. Asi každý maliar ktorý tu pôsobil, zanechal na Montmartre svoju značku s udalosťami svojho života a umenia. Za bazilikou Sacré Coeur sa nachádza námestíčko du Tertre, ktoré je doslova presiaknuté farbami a umením. Na tomto námestí  je množstvo obchodíkov zo suvenírmi, galérií, reštaurácií, kaviarní. Okolo námestia je spleť uličiek, kde je stále atmosféra dávnych čias. Toto námestie je plné maliarov portrétov, ktorí sú tu pre turistov, sedia na stoličkách, či malých kovových sedátkach oproti stojanom, presne tak ako to tu robili pred storočiami.

Na Montmartre sa nachádza aj dominujúca bazilika Svätého srdca (Sacré Coeur). Základný kameň bol postavený v roku 1875, ale zasvätená bola až v roku 1919. Je navrhnutá v zvláštnom štýle, spojená je tu rímska a byzantská architektúra. V prednej časti baziliky  stoja  jazdecké sochy Ľudovíta Pobožného a Jany z Arku. Interiér baziliky je zdobený najväčšou mozaikou vo Francúzsku, zobrazujúcou sväté Ježišovo srdce, ktorému je bazilika zasvätená.

Stihli sme sa ešte pokochať nádherným výhľadom na Paríž, nakoľko Montmartre je na vŕšku a namierili sme si to z vŕška úzkymi uličkami na naše predposledné miesto ktoré sme stihli navštíviť v Paríži. Prešli sme okolo kaviarni, kde sa točil a odohrával dej filmu Amelia z Montmartre a zastavili sme sa až na malom námestí, kde je niekoľko nočných podnikov, z ktorých je najznámejší slávny kabaret Moulin Rouge, nad ktorým sa otáčajú lopatky veľkého svetelného veterného mlyna. Dnes patrí k najdrahším nočným podnikom Paríža, ale v minulosti práve sem chodili nemajetnejší umelci, aby si pozreli tamojšie tanečnice. Okrem Moulin Rouge sú tu ešte dva mlyny – kabarety, ale tie sú podstatne menšie.

Po prehliadke Moulin Rouge sme sa metrom presunuli na Námestie svornosti, ktoré bolo aj naše posledné miesto v Paríži, kde sme si počkali chvíľku na náš autobus, ktorým sme opustili za zvukov hudby Inkov toto mesto s nádejou v srdci že sa sem ešte niekedy vrátime.

Stanica parížskeho metra a v diaľke súprava ktorá nás prepravila k Montmartre.

Ulička plná obchodov so suvenírmi ktorá stúpa na Montmertre.

Na konci uličky nad nami sa belie bazilika Sacré Coeur ako šľahačková torta

Nádherný výhľad z Montmartre na Paríž

všadeprítomní pouliční zabávači

Miestni umelci..

Palacinka bola chutná ... teda manželka to tvrdila, ja som mäsožravec :)

Bazilika Svätého srdca (Sacré Coeur).

jeden z troch funkčných kabaret-mlynov

A tu je najznámejší, červený Moulin Rouge

Ulica erotických obchodov..

No a tu už na Námestí Svornosti pri egyptskom obelisku čakáme na autobus, ktorý nás odviezol na Slovensko..

.. čakáme za zvukov indiánskej hudby..

len tak | stály odkaz

Komentáre

 1. krasne spomienky mam na pariz...
  pripomenul si mi ich, diky :)
  publikované: | autor: noncreativ (e-mail, web, autorizovaný)
 2. noncreativ
  teší ma :)
  publikované: | autor: believer (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. a boli sme hore v noci...
  krasny pohlad na nocny pariz...a tych "bordelov" tam nizsie... :))

  chcem naspat :)
  publikované: | autor: noncreativ (e-mail, web, autorizovaný)
 4. paráda..:-))
  tak kedy ideme späť? už? a tá nutela aká veľká, idem si dať aspoň z tej mojej malej :-))
  publikované: | autor: zara (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. believer,
  zasa vue magnifique sur la ville Paris. Tí indiánski speváci sú asi kočovníci. Neviem síce rozoznať, či to boli tí istí, ale podobali sa na tých, čo som približne v tom čase počúvala ja.
  publikované: | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 6. belevierko
  všimol si si na námestí Svornosti, pri Egyptskom pamätníku je miesto, kde zoťali kráľovu manželku?? pre mňa to bol šok...
  Krásne miesto Montmartre , pôsobí veľmi honosne...
  ozaj, ja neviem, ako Vy Sásovčania... ale ako to máte označené cesty v BB, lebo som minule skoro "fikla" omylom namiesto na Donovaly do Sásovej,..?:)))))))))))) ešte že som stihla odbočiť :))
  publikované: | autor: vikina (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.